prowadzić sprawy prawne? Dokładnie! - Prawnicy

kancelaria adwokacka gdańsk

Czym jest gałąź prawa

Prawo jest bardzo szerokim pojęciem, które obejmuje szereg różnych norm i przepisów prawnych, dlatego konieczny jest podział na różne działy. Gałąź prawa to nic innego, jak określony podzespół norm prawnych, które ze względu na wybran

prowadzić sprawy prawne? Dokładnie! - Prawnicy kancelaria adwokacka gdańsk
e kryterium stanowią spójną całość. Istnieją dwa podziały gałęzi prawa - jeden to podział ze względu na metodę regulacji, a drugi to podział ze względu na przedmiot regulacji. W podziale prawa za względu na metod regulacji można wyróżnić prawo wewnętrzne, w ramach którego znajduje się prawo konstytucyjne, prawo cywilne, prawo pracy, prawo karne, prawo administracyjne, prawo rodzinne i opiekuńcze oraz prawo podatkowe. Można wyróżnić jeszcze, poza prawem wewnętrznym, prawo międzynarodowe. W ramach drugiego podziału gałęzi prawa ze względu na przedmiot regulacji można wyróżnić prawo autorskie, prawo budowlane, prawo dziecka, prawo o ruchu drogowym, prawo naukowe oraz wiele innych. Podział prawa na poszczególne gałęzie jest przeprowadzony na dwa sposoby, które biorą pod uwagę inny czynnik podziału.


Funkcje wynikające z zawodu prawnika

Istnieje wiele zawodów prawniczych, które specjalizują się w świadczeniu konkretnych usług z zakresu prawa. W związku z wykonywaniem zawodu prawniczego wiążą się pewne funkcje. Zawody prawnicze istnieją po to, żeby regulować stosunki między jednostkami ludzkimi oraz grupami ludzi. Główną funkcją prawnika jest właśnie regulowanie stosunków międzyludzkich w społeczeństwie. Już od czasów starożytnych były dokonywane regulacje między poszczególnymi jednostkami, czego dowodem jest istnienie prawa rzymskiego. Innymi funkcjami, związanymi z zawodami prawniczymi, są reprezentowanie interesów ludzi i towarzyszenie im przed sądami oraz innymi organizacjami, przygotowywanie oraz weryfikowanie dokumentów prawnych, spełnianie roli mediatorów i i arbitrów. Ponadto funkcją prawnika jest także kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz chronienie prawa człowieka wraz z realizowaniem sprawiedliwości. Zawody prawnicze posiadają więc wiele funkcji, które wynikają ze specyfiki profesji, działającej w obrębie prawa.


Kim jest adwokat

Każda osoba dorosła żyjąca w Polsce przynajmniej raz słyszała o takim zawodzie, jakim jest adwokat. Co więcej, część osób z pewnością korzystała z usług adwokata, a co poniektórzy pracują w tym zawodzie. Nazwa adwokat pochodzi z łaciny i dosłownie oznacza wzywać pomocy. Adwokat jest prawnikiem, który świadczy różnego rodzaju pomoc prawną, a w szczególności tą polegającą na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych. Ponadto adwokat zajmuje się opracowywaniem projektów aktów prawnych oraz występowaniem przed urzędami i sądem. Zakres usług świadczonych przez adwokatów jest szeroki. Adwokaci mogą działać indywidualnie, w prywatnych kancelariach adwokackich, lub w zespołach adwokackich. Aby zostać adwokatem konieczne jest ukończenie studiów prawniczych oraz odbycie aplikacji adwokackiej. Ciekawostką dotyczącą tego zawodu jest to, że adwokatów potocznie nazywa się obrońcami sądowymi, nie jest to jednak precyzyjne stwierdzenie. Istnieje wiele kancelarii adwokackich, które oferują usługi prawne z tego zakresu.


Zadania opinii prawnej

Sporządzanie opinii prawnej jest jedną z usług oferowanych przez kancelarie adwokackie. Z czym jednak wiąże się udzielanie opinii prawnej i czym w ogóle jest? Opinia prawna to po prostu pomocniczy materiał analityczny związany z praktycznymi problemami dotyczącymi jednostkowej sprawy lub konkretnego przypadku. Sporządzaniem opinii prawnej najczęściej zajmują się właśnie adwokaci oraz radcy prawni na zamówienie konkretnego klienta. W zależności od specyfiki i złożoności sprawy, opinia prawna może być bardziej lub mniej obszerna i kompleksowa. Ponadto opinia prawna może obejmować wiele dziedzin prawa i odnosić się do różnych zagadnień związanych z prawem, takich jak teoria prawa czy doktryny prawa. Głównym celem opinii prawnych jest wyjaśnianie problemów prawnych oraz proponowanie rozwiązań. Opinie prawne mogą przykładowo wskazywać propozycje procedur prawnych, które mają doprowadzić do osiągnięcia założonego celu. Opinie mogą także przedstawiać kwalifikację konkretnego stanu faktycznego w świetle ustaw, orzecznictwa czy publikacji prawnych.



© 2019 http://prawnicy.informator.sejny.pl/